Temps estimat de lectura: 30-35 min · Sabers LOMLOE: A.3, A.4 · Prerequisits: Unitat 1 (concepte d’empresa i classificacions bàsiques).

En acabar esta unitat sabràs:

  • Identificar els principals factors de localització empresarial i aplicar-los a un cas real amb criteris quantitatius.
  • Classificar una empresa en els trams europeus de dimensió i entendre quines implicacions té cada tram.
  • Comparar les cinc formes jurídiques més habituals a Espanya segons responsabilitat, capital, fiscalitat i capacitat de captar inversió.
  • Argumentar quina forma jurídica convé a un projecte concret i anticipar quan convé transformar-la.

Tota persona emprenedora s’enfronta abans de posar el primer euro a tres decisions operatives que després són cares o impossibles de desfer: on muntar l’empresa, quina grandària es donarà d’eixida i sota quina forma jurídica es constituirà. No són decisions romàntiques com a la unitat anterior; són decisions tècniques que determinen quant es paga en impostos, quina responsabilitat personal s’assumix, com es podrà créixer en el futur i, en última instància, si el projecte sobreviu o no als seus primers cinc anys.

Hi ha un patró molt freqüent en pimes espanyoles: es posposen estes decisions —ja ens preocuparem quan facturem— fins que la falta de planificació obliga a prendre-les amb pressa i malament. El cost de triar malament una forma jurídica, multiplicat per deu anys d’activitat, pot superar fàcilment els 30.000-50.000 € en impostos pagats de més, indemnitzacions evitables o ampliacions de capital fallides. Esta unitat pretén que l’alumnat entenga les tres decisions amb prou profunditat per a prendre-les bé la primera vegada.

La localització empresarial

Decidir on s’ubica una empresa pareix trivial quan un pensa en una startup digital que opera des d’un ordinador portàtil, però deixa de ser-ho tan prompte com l’activitat implica clients presencials, magatzem, mà d’obra qualificada o relacions amb l’administració pública. La localització és el que el currículum anomena un factor de cost enfonsat: una vegada decidida, canviar-la costa diners, temps i, de vegades, clientela.

Els tres tipus de factors de localització

Els factors de localització s’agrupen tradicionalment en tres famílies:

Factors de cost. Reduïxen els gastos operatius de l’empresa.

  • Cost del sòl i del local — lloguer o compra de l’espai físic. Madrid centre i Vigo polígon industrial no són la mateixa decisió, ni tan sols per al mateix tipus d’activitat.
  • Cost de la mà d’obra — salaris mitjans del sector a la zona. Per això molts call centers s’ubicaven a Galícia o Múrcia i molts contact centers internacionals ho fan ara al Marroc o Polònia.
  • Cost del transport — rellevant en indústries amb molt de pes o volum físic. Les cimenteres s’instal·len prop de les pedreres; les indústries de l’oli, prop de les oliveres.

Factors de mercat. Augmenten els ingressos o la facilitat de venda.

  • Proximitat al client — un forn necessita estar prop del seu barri. Una empresa B2B pot operar des de qualsevol part si té bona connexió a internet.
  • Proximitat als proveïdors — les indústries agroalimentàries se situen on està la matèria primera; una assessoria se situa on estan els seus clients empresarials.
  • Competència local — de vegades convé ubicar-se on ja hi ha competència (efecte clúster: el client sap que eixa zona és referència del sector); altres vegades convé fugir-ne.

Factors externs. Variables de l’entorn que escapen al control de l’empresa.

  • Infraestructura i comunicacions — autopistes, ports, aeroports, fibra òptica, xarxa elèctrica fiable.
  • Mà d’obra qualificada disponible — un equip de desenvolupament troba perfils més fàcilment a Barcelona o València que en una capital de província xicoteta.
  • Marc fiscal i administratiu — bonificacions autonòmiques, règims fiscals especials (Canàries, Ceuta, Melilla, ZEC), agilitat burocràtica local.
  • Qualitat de vida — per a atraure talent internacional, convé una ubicació atractiva (clima, oferta cultural, habitatge assequible).

Localització física vs. localització digital

L’economia digital ha desdibuixat el pes clàssic de la localització física. Una empresa de programari pot operar amb treballadors en deu països diferents i servir clients arreu del món sense obrir mai una oficina física. Per a estes empreses, el factor localització es descompon en dues preguntes diferents: on està el domicili fiscal i on estan els equips.

El domicili fiscal determina la fiscalitat, les obligacions administratives i la legislació aplicable. Els equips, en canvi, poden ser remots, distribuïts, híbrids. Moltes startups espanyoles tenen la seua seu fiscal a Madrid o Barcelona i els seus equips repartits per València, Sevilla, Lisboa o Amèrica Llatina. La decisió de localització del domicili fiscal continua sent crítica; la del lloc físic de treball, cada vegada menys.

Règims especials a Espanya

Espanya té diversos règims fiscals territorials que poden fer atractiva una localització específica:

  • Zona Especial Canària (ZEC) — les empreses inscrites en este règim tributen al 4 % en l’Impost de Societats (enfront del 25 % general), sempre que complisquen requisits d’inversió i ocupació. És una de les fiscalitats més baixes de la UE per a empreses tecnològiques i audiovisuals.
  • Ceuta i Melilla — bonificació del 50 % en la quota de l’Impost de Societats per a empreses amb domicili fiscal en alguna d’estes ciutats autònomes i activitat efectivament desenvolupada allí.
  • País Basc i Navarra — sistemes tributaris forals propis, amb tipus efectius de vegades lleugerament inferiors a la mitjana nacional i agilitat administrativa habitualment superior.
  • Zones Franques — Barcelona, Vigo, Cadis i Sevilla. Règim duaner que permet importar, transformar i reexportar sense pagar drets aranzelaris. Útil per a empreses comercials internacionals.
Vista de la seu central d'Inditex a Arteixo (Galícia), amb l'edifici principal d'oficines envoltat pel polígon industrial de Sabón.
La seu central d'Inditex al polígon de Sabón (Arteixo, la Corunya). La decisió de localització presa en 1975 continua sent una de les més rendibles del segle a Espanya. Foto: Nemigo, domini públic via Wikimedia Commons

La dimensió de l’empresa

La forma estàndard de mesurar la grandària d’una empresa a la Unió Europea procedix de la Recomanació 2003/361/CE, que combina tres criteris: nombre de persones ocupades, volum de facturació anual i total de balanç. Per a classificar una empresa en un tram n’hi ha prou que complisca el criteri de plantilla i, a més, un dels dos criteris financers.

Els quatre trams europeus

TipusPlantillaFacturació anualBalanç anual
Microempresa< 10 persones≤ 2 M €≤ 2 M €
Xicoteta< 50 persones≤ 10 M €≤ 10 M €
Mitjana< 250 persones≤ 50 M €≤ 43 M €
Gran≥ 250 persones> 50 M €> 43 M €

Les pimes són el conjunt de microempreses, xicotetes i mitjanes. La distinció no és només estadística: cada tram activa o desactiva un conjunt diferent d’obligacions legals, oportunitats de finançament públic i bonificacions fiscals.

Per què importa el tram en la pràctica

Canviar de tram —passar de xicoteta a mitjana, per exemple— no és un esdeveniment neutre. Implica:

  • Obligacions comptables més rigoroses. Les microempreses poden portar comptabilitat simplificada; les mitjanes no. Les grans estan obligades a auditar els seus comptes anuals per un auditor extern registrat al ROAC.
  • Pèrdua de bonificacions a la contractació. Alguns contractes formatius i reduccions de la quota patronal només són accessibles per a pimes.
  • Terminis de pagament més vigilats. El màxim legal de 60 dies per a pagar als proveïdors regix per a totes les empreses (Llei 3/2004, reformada per la Llei 15/2010), però les més grans han d’informar amb més detall del seu període mitjà de pagament.
  • Obligacions d’informació i publicitat. Les grans han de publicar informació sobre sostenibilitat (Directiva CSRD), informació no financera, pla d’igualtat obligatori si hi ha 50 persones o més, etc.

El teixit empresarial espanyol

A Espanya, el 99,8 % de les empreses són pimes —micro, xicotetes o mitjanes—, i d’elles la immensa majoria són microempreses amb menys de deu persones. La narrativa de les grans corporacions que dominen l’imaginari públic és estadísticament atípica: l’ecosistema productiu real està fet de projectes xicotets.

Esta estructura té conseqüències importants per a l’economia espanyola:

  • Menor capacitat d’inversió en R+D. Les microempreses rarament tenen recursos per a investigació; la despesa privada en R+D a Espanya (1,4 % del PIB) està molt per davall de la mitjana UE (2,3 %).
  • Menor productivitat per treballador. La grandària xicoteta limita les economies d’escala. Espanya té una productivitat per hora treballada un 12 % inferior a la mitjana UE.
  • Major vulnerabilitat a les crisis. Les microempreses tenen menys matalàs financer per a resistir caigudes de demanda; les taxes de mortalitat empresarial a Espanya són altes en termes comparatius.
  • Dificultats per a internacionalitzar-se. Internacionalitzar-se exigix grandària mínima, equip especialitzat i capacitat d’inversió que la majoria de pimes no aconseguixen.

Estos no són arguments per a eliminar les pimes —és on es genera la major part de l’ocupació— sinó per a entendre per què moltes polítiques públiques espanyoles se centren a facilitar el creixement de les xicotetes i mitjanes cap a trams més grans.

Créixer és sempre bo?

No necessàriament. Moltes pimes amb productes sòlids i marges raonables preferixen no créixer perquè créixer implica:

  • Més empleats → més gestió de persones, més conflictes, més responsabilitats.
  • Més facturació → canvi de tram fiscal, pèrdua de bonificacions de pime.
  • Més quota de mercat → atenció de competidors grans que poden replicar el producte.
  • Més complexitat operativa → la senzillesa del propietari que coneix tots els seus clients desapareix.

Hi ha un concepte en gestió empresarial anomenat zona de Goldilocks: la grandària justa en què l’empresa és prou gran per a ser rendible i prou xicoteta per a ser gestionable. Per a moltes pimes, eixa zona és de 5 a 20 treballadors i de 0,5 a 3 milions de facturació. Créixer més enllà pot destruir el que va fer l’empresa valuosa en primer lloc.

La forma jurídica

Decidir sota quina forma jurídica registrar una empresa és, en la pràctica, decidir tres coses alhora: quanta responsabilitat personal assumix la persona emprenedora davant dels deutes del projecte, quant capital inicial cal i sota quin règim fiscal tributarà. L’elecció no és trivial i convé revisar-la amb assessorament professional. A continuació les cinc formes més habituals a Espanya; després, dues que convé distingir bé —la societat laboral i la comunitat de béns— i tres formes addicionals menys freqüents però útils de reconéixer.

Autònom (empresari individual)

És la fórmula més ràpida i barata per a començar. No requerix capital mínim, els tràmits es resolen en pocs dies i la fiscalitat va per l’IRPF com qualsevol altra persona física. La contrapartida és seriosa: la responsabilitat és il·limitada, la qual cosa significa que els deutes del negoci responen amb tot el patrimoni personal de l’autònom, present i futur.

Existixen tres figures d’autònom que convé distingir:

  • Autònom ordinari. El règim general. Pagues quotes mensuals a la Seguretat Social (entre 200 € i 590 € al mes en 2026, distribuïdes en 15 trams segons els rendiments nets, segons el RD-Llei 16/2025 que va congelar les quotes vigents en 2025) i tributes per IRPF en funció dels beneficis reals.
  • Emprenedor de Responsabilitat Limitada (ERL). Una figura creada per la Llei 14/2013 que permet protegir l’habitatge habitual dels deutes professionals fins a un valor de 300.000 € (450.000 € en poblacions de més d’un milió d’habitants). La resta del patrimoni continua exposada, així que la protecció és parcial.
  • Autònom societari. El que és administrador d’una societat mercantil de la qual posseïx almenys un 25 % o que hi treballa habitualment. Cotitza obligatòriament per la base mínima del Règim Especial de Treballadors Autònoms (RETA).

Tarifa plana. Les persones que es donen d’alta com a autònomes per primera vegada poden acollir-se a una tarifa reduïda durant els primers 12-24 mesos (actualment 80 €/mes vigent en 2026, abans 60 €). És una de les mesures més populars de foment de l’autoocupació. A la quota mensual se suma a més el Mecanisme d’Equitat Intergeneracional (MEI), que en 2026 puja del 0,8 % al 0,9 % sobre la base de cotització.

Pluriactivitat. Una persona pot ser autònoma i, simultàniament, treballar per compte d’altri en una altra ocupació. En este cas paga cotitzacions a la Seguretat Social per ambdós règims i, si la suma cotitzada supera certs llindars, té dret a devolució parcial de les quotes pagades.

Societat de Responsabilitat Limitada (SL)

És la forma jurídica més estesa entre les pimes espanyoles, i per una raó: limita la responsabilitat dels socis al capital aportat. Si el negoci fa fallida, els socis perden el que van aportar però no més, amb un matís que convé conéixer. Des de la Llei 18/2022 «Crea i Creix», el capital mínim és d’1 € (abans eren 3.000 €), però mentre el capital no arribe a 3.000 € cal destinar almenys el 20 % del benefici a reserva legal fins a completar eixa xifra entre capital i reserva i, si la societat es liquida sense patrimoni per a pagar els seus deutes, els socis responen solidàriament del que falte fins a 3.000 € (art. 4 LSC); està dividit en participacions no cotitzables (no es poden vendre lliurement en mercats públics).

Fiscalitat. Tributa per l’Impost de Societats al tipus general del 25 %, però la Llei 7/2024 rebaixa any rere any el de les empreses xicotetes. El 2026, les de reduïda dimensió (menys de 10 milions d’euros de xifra de negocis) tributen al 23 %, i les microempreses (menys d’1 milió), al 19 % els primers 50.000 € de base i al 21 % la resta. Les empreses de nova creació disfruten d’un tipus del 15 % durant el primer exercici amb beneficis i el següent, la qual cosa suposa un incentiu notable durant la fase d’arrancada. Compte: no es considera nova la societat que continua una activitat que el seu soci majoritari ja exercia com a autònom l’any anterior (art. 29.1 de la Llei de l’Impost sobre Societats).

Governança. Mínim un soci, màxim il·limitat. Junta general de socis (decisions importants) i administrador o consell d’administració (gestió diària). No exigix consell d’administració formal excepte que els socis així ho decidisquen.

Societat Anònima (SA)

Té la mateixa lògica que la SL però pensada per a empreses de major dimensió i, sobretot, per a empreses que pretenen captar capital de molts inversors o cotitzar en borsa. Capital mínim: 60.000 €, dividit en accions lliurement transmissibles. La governança és més rígida (junta general i un òrgan d’administració, que pot ser un administrador únic, diversos administradors o un consell d’almenys tres consellers) i la fiscalitat és la mateixa de l’Impost de Societats.

En la pràctica, una pime espanyola pràcticament mai tria SA com a forma de constitució excepte que tinga la intenció clara de captar capital extern o cotitzar en borsa. És habitual nàixer com a SL i transformar-se en SA quan entra el primer fons de capital risc que exigix liquiditat de les participacions.

Dinàmica d'aula La junta directiva Role-play en què l'alumnat dirigix un comité de direcció en crisi i negocia un pla d'acció entre àrees funcionals. Obrir el recurs →

Cooperativa

La cooperativa és una societat la finalitat de la qual és satisfer les necessitats dels seus socis, no remunerar el capital. Cada soci té un vot independentment del capital aportat (regla un soci, un vot), i els excedents es repartixen en proporció a l’ús o al treball realitzat, no al capital aportat.

La llei estatal (Llei 27/1999) distingix més d’una desena de classes de cooperatives, i cada comunitat autònoma regula les seues. Les més habituals són:

  • De treball associat — els socis són treballadors. És la fórmula clàssica en indústria i servicis professionals.
  • De consum — els socis són consumidors (Eroski, supermercats de consum agrupat).
  • Agràries — agrupen productors agrícoles per a la transformació i comercialització conjunta.
  • D’habitatges — els socis construïxen col·lectivament els seus propis habitatges.
  • De crèdit — bancs cooperatius (Cajamar, Caja Laboral Popular).
  • De servicis — agrupen professionals per a prestar servicis compartits.
  • Integrals — reunixen en una mateixa cooperativa les finalitats de diverses classes (art. 105).

Fiscalitat. La seua fiscalitat és la de l’Impost de Societats però amb un tipus reduït del 20 % (10 % per a les cooperatives especialment protegides, com les agràries o les de treball associat de certa grandària), reflectint que el legislador considera la cooperativa com una eina de cohesió social.

Capital mínim. Variable segons el tipus de cooperativa, però generalment baix (entre 1.000 € i 3.000 €). L’important és el nombre mínim de socis, que sol ser 3 per a cooperatives de treball associat i de servicis.

Edifici de la seu central de la Corporació Mondragón a Arrasate-Mondragón (Guipúscoa).
Seu central de la Corporació Mondragón a Arrasate-Mondragón (Guipúscoa). El que va començar en 1956 com una xicoteta fàbrica d'estufes en una escola d'oficis és hui la cooperativa més gran d'Europa. Foto: Zarateman, CC0 via Wikimedia Commons

Societat Limitada Unipersonal (SLU)

És una variant de la SL que permet a una sola persona constituir la societat sense necessitat de buscar socis. Hereta tots els avantatges de la SL (responsabilitat limitada, fiscalitat de Societats) i s’ha popularitzat entre professionals que volen protegir el seu patrimoni personal sense compartir control amb ningú més.

La SLU és especialment útil per a autònoms que, en créixer la seua facturació, troben que l’IRPF marginal (que arriba al 47 % a l’últim tram) els penalitza més que el tipus fix de l’Impost de Societats (25 % el general, i menys en les empreses xicotetes). El punt de creuament sol estar al voltant de 40.000-50.000 € de benefici anual, moment en què molts assessors recomanen la transformació.

Societat laboral i comunitat de béns

Hi ha dues formes més que convé distingir bé, perquè es confonen fàcilment amb les anteriors.

Societat laboral (SLL o SAL). No és una forma jurídica nova, sinó una SL o una SA que obté la qualificació de «laboral» perquè la controlen els seus treballadors. La Llei 44/2015, de Societats Laborals i Participades, li exigix, entre altres requisits (art. 1), que la majoria del capital siga de socis que hi treballen amb contracte indefinit i que cap soci tinga més d’un terç del capital. Hi ha excepcions legals: es pot constituir amb dos socis treballadors al 50 %, que tenen 36 mesos per a ajustar-se, i els socis que són entitats públiques, sense ànim de lucre o de l’economia social poden superar el terç sense arribar al 50 %. A més, ha de dotar una reserva especial amb el 10 % del benefici líquid de cada exercici fins que supere el doble del capital social (art. 14). La responsabilitat és limitada, com en qualsevol SL o SA. Per això, si una ampliació de capital deixa els treballadors amb només el 33 % del capital, la societat ja no complix el primer requisit i, si no s’adapta en els terminis que fixa la llei, perd la qualificació de laboral (art. 15).

Comunitat de béns (CB). És una de les fórmules més senzilles perquè dues o més persones exploten juntes un negoci o un bé que compartixen: per exemple, dues germanes que hereten un local i hi obrin una botiga. La regula el Codi Civil (arts. 392-406), es constituïx amb un contracte entre els comuners i no exigix capital mínim. Però no té personalitat jurídica pròpia: no és una societat, sinó un acord entre persones. Per això la responsabilitat és il·limitada —si els béns comuns no basten, cada comuner respon dels deutes amb el seu patrimoni personal, igual que un autònom— i la CB no paga Impost de Societats: tributa en règim d’atribució de rendes, és a dir, el rendiment es repartix entre els comuners segons la seua quota i cadascú el declara en el seu IRPF (art. 8.3 de la Llei 35/2006, de l’IRPF).

Altres formes jurídiques menys freqüents

A més, convé reconéixer almenys tres formes addicionals, hui menys freqüents:

  • Societat Civil. Acord entre dues o més persones per a realitzar una activitat comuna. Més senzilla de constituir que la SL (no requerix capital mínim) però amb responsabilitat il·limitada solidària dels socis. Útil per a col·laboracions professionals senzilles.
  • Societat Col·lectiva. Forma clàssica del Codi de Comerç en què tots els socis responen amb el seu patrimoni personal. Molt poc usada hui excepte en alguns despatxos professionals tradicionals (notaries, registres).
  • Societat Comanditària. Combina socis col·lectius (amb responsabilitat il·limitada i poder de gestió) amb socis comanditaris (amb responsabilitat limitada al capital aportat i sense poder de gestió). Molt poc freqüent.

Criteris per a triar forma jurídica

El que es decidix quan es tria forma jurídica és un paquet de set variables alhora:

  1. Responsabilitat. Estàs disposat a respondre amb el teu patrimoni personal? Si no, descarta autònom i societats de responsabilitat personal (civil, col·lectiva).
  2. Capital inicial disponible. Ja no decidix entre autònom i SL, perquè una SL es constituïx amb 1 €. Sí que pesa per a la SA, que exigix 60.000 € i té sentit si aspires a captar inversió.
  3. Nombre de persones que participen. Si estàs sol, autònom o SLU. Si sou pocs socis amb confiança personal, SL. Si tindreu desenes o centenars de socis, SA o cooperativa.
  4. Fiscalitat esperada. L’IRPF és progressiu (et penalitza si guanyes molt, amb un marginal fins al 47 %); l’Impost de Societats té un tipus fix (25 % el general, i menys en les empreses xicotetes), millor si els beneficis creixen. Hi ha un punt de creuament al voltant dels 40.000-50.000 € de benefici on compensa canviar.
  5. Imatge i credibilitat. Alguns clients corporatius (bancs, multinacionals, administracions públiques) no contracten amb autònoms. Una SL transmet més solvència i professionalitat.
  6. Flexibilitat d’eixida. Vendre una SL requerix notari, registre i consentiment de la resta de socis; vendre accions de SA és trivial (transferència electrònica si està desmaterialitzada); transmetre una cooperativa és difícil perquè el control no es compra.
  7. Compatibilitat amb captació futura de capital. Si el pla a 3-5 anys inclou captar inversió externa (business angels, capital risc), convé nàixer ja com a SL o SA: transformar després és possible però implica costos notarials i registrals addicionals i, sobretot, alenteix el tancament de la ronda.

Convé sempre consultar amb un assessor fiscal abans de constituir res. La diferència entre encertar i equivocar-se en estes set variables, multiplicada pels anys de funcionament de l’empresa, suma fàcilment milers d’euros i, en alguns casos, el patrimoni familiar.

PREGUNTA 1 Vas sol? SÍ NO PREGUNTA 2 Poc risc de deutes? PREGUNTA 3 Vocació cooperativa? SÍ NO SÍ NO Autònom o ERL si vols protegir l'habitatge habitual SLU Responsabilitat limitada i fiscalitat de Societats Cooperativa Un soci, un vot Tipus IS reduït al 20 % SL Si capteu capital després, transformació a SA És una orientació: un cas concret convé revisar-lo amb una assessoria.
Arbre de decisió per a triar forma jurídica: tres preguntes i quatre eixides. És una orientació, no substituïx una assessoria.

Transformacions de forma jurídica

Una decisió que es pren a l’inici no és necessàriament per a sempre. El canvi de forma jurídica és legalment possible i, en projectes que creixen, pràcticament inevitable. Les transformacions més freqüents són:

  • D’autònom a SLU — quan el benefici anual supera els 40.000-50.000 € i la fiscalitat de Societats comença a ser més avantatjosa que l’IRPF.
  • De SL a SA — quan entra el primer fons de capital risc que exigix liquiditat de les participacions, governança més formal i mecanismes d’eixida clars.
  • De SL amb menys de 3.000 € a SL ordinària — no cal transformar-la: n’hi ha prou amb ampliar el capital fins a 3.000 €, i es pot fer amb càrrec a la reserva acumulada. Quan capital i reserva sumen 3.000 € deixa de ser obligatori destinar el 20 % del benefici a reserva, però la responsabilitat solidària dels socis en la liquidació dura mentre el capital no arribe a 3.000 €.
  • De cooperativa a SL — més rara, normalment quan la cooperativa canvia de model de propietat. Complexa jurídicament.

Els costos de transformació inclouen escriptura notarial, inscripció al Registre Mercantil, possibles aportacions de capital addicionals, i costos professionals (assessor fiscal, advocat). En total solen oscil·lar entre 500 € i 3.000 € en costos directes, sense comptar el temps de gestió.

Exercici resolt 2.1

Convé passar d'autònom a SLU quan creix el benefici?

Enunciat

Marta és desenvolupadora freelance donada d’alta com a autònoma. En 2025 ha facturat 90.000 € i, descomptant gastos deduïbles (material, formació, part proporcional de subministraments), el seu benefici net abans d’impostos és de 60.000 €. Està casada, sense fills, i residix en una comunitat sense recàrrecs autonòmics especials.

Compara la càrrega fiscal anual de mantindre’s com a autònoma enfront de constituir una SLU pagant-se un sou de 30.000 € bruts a l’any i deixant la resta com a benefici de la societat. Per a simplificar, usem l’escala general de l’IRPF (l’estatal més l’autonòmica de referència, igual el 2025 i el 2026) i el tipus de les microempreses en l’Impost de Societats de 2026: un 19 % sobre els primers 50.000 € de base. La societat no pot aplicar el 15 % de les empreses noves, perquè Marta ja exercia l’activitat com a autònoma.

Solució pas a pas

  1. Escenari A — autònoma amb 60.000 € de benefici (tot IRPF).
    • Escala general de l’IRPF aplicada al benefici (simplificació, sense mínim personal): fins a 12.450 € al 19 %; 12.450-20.200 al 24 %; 20.200-35.200 al 30 %; 35.200-60.000 al 37 %.
    • Quota: 12.450 × 0,19 + 7.750 × 0,24 + 15.000 × 0,30 + 24.800 × 0,37 = 2.365,50 + 1.860 + 4.500 + 9.176 = 17.901,50 €.
    • Quota RETA mitjana estimada (tarifa per rendiments alts 2025): aproximadament 5.100 €/any.
    • Total càrrega anual: 17.901,50 + 5.100 ≈ 23.001,50 €.
  2. Escenari B — SLU. Marta cobra 30.000 € de sou i deixa 30.000 € de benefici a la societat.
    • IRPF sobre els 30.000 € de sou: 12.450 × 0,19 + 7.750 × 0,24 + 9.800 × 0,30 = 2.365,50 + 1.860 + 2.940 = 7.165,50 €.
    • Impost de Societats sobre els 30.000 € restants, al 19 % de les microempreses: 5.700 €.
    • Quota RETA de l’administrador (similar): 5.100 €.
    • Total càrrega anual: 7.165,50 + 5.700 + 5.100 = 17.965,50 €.
  3. Diferència: la SLU estalvia 23.001,50 − 17.965,50 = 5.036 €/any aproximats, sense comptar costos de gestoria addicionals (≈ 1.200-1.800 €/any per a una SLU). L’estalvi net real ronda els 3.200-3.800 €/any.
  4. Matisos importants. L’estalvi depén que el diner retingut a la societat es reinvertisca o s’acumule: si Marta el trau com a dividend, paga una altra vegada al seu IRPF (entre el 19 % i el 30 %, segons la quantitat). La SLU compensa quan hi ha intenció de reinvertir, dotar reserves o vendre l’empresa en uns anys. També limita la responsabilitat personal al capital aportat, la qual cosa en sectors amb risc de demanda professional és rellevant.

Resultat: amb un benefici de 60.000 €, el canvi a SLU té sentit fiscal i patrimonial: l’estalvi net ronda els 3.200-3.800 €/any, sempre que el benefici es quede en la societat. El llindar més citat pels assessors fiscals —40.000-50.000 € de benefici— és coherent amb este càlcul: per davall, la complexitat addicional rarament compensa.

El registre d’una empresa a Espanya

Constituir una empresa a Espanya exigix complir una sèrie de tràmits administratius seqüencials. El detall varia segons la forma jurídica, però l’esquelet és similar i convé reconéixer-lo.

Per a autònoms

  1. Alta a Hisenda (model 036 al cens d’empresaris).
  2. Alta al RETA (Règim Especial de Treballadors Autònoms de la Seguretat Social).
  3. Comunicació a l’Ajuntament (llicència d’obertura si hi ha local físic).
  4. Si escau, alta d’empleats a la Seguretat Social.

Temps total: 2-5 dies. Cost directe: 0 € (només quotes mensuals posteriors).

Per a una SL

Constitució d'una Societat Limitada

Huit passos per a registrar una SL a Espanya

  1. Certificació negativa de denominació. El Registre Mercantil Central comprova que el nom no estiga ja agafat. Cost aproximat: 20 €.
  2. Obertura de compte bancari a nom de la societat en constitució i depòsit del capital social (des d’1 €).
  3. Atorgament d’escriptura pública de constitució davant de notari, amb estatuts socials que regulen el funcionament intern. Cost notarial: 200-500 €.
  4. Sol·licitud del NIF provisional davant de Hisenda. És l’antic CIF: des de 2008 les societats també tenen NIF.
  5. Autoliquidació de l’Impost d’Operacions Societàries (una modalitat de l’ITP i AJD). Constituir una societat està exempt a tot Espanya des de 2010, però en general cal presentar el model 600.
  6. Inscripció al Registre Mercantil provincial corresponent al domicili social. Cost: 100-300 €.
  7. Obtenció del NIF definitiu i alta censal a Hisenda (model 036).
  8. Alta a la Seguretat Social dels administradors i, si escau, en convenis col·lectius sectorials aplicables.

Temps total: 5-15 dies laborables des de 2023, gràcies a la digitalització dels tràmits. Cost directe total: 500-1.500 € (sense incloure capital social ni assessoria).

Glossari

  • Localització empresarial: decisió sobre on situar una empresa, considerant factors de cost, mercat i entorn. És un cost enfonsat típic: canviar-la després sol ser car.
  • Factor de cost enfonsat: inversió o decisió ja realitzada que no pot recuperar-se i, per tant, no hauria d’influir en decisions futures (encara que psicològicament ho faça).
  • Dimensió empresarial: grandària de l’empresa mesurada per plantilla, facturació i balanç. Determina obligacions comptables, fiscals i accés a ajudes.
  • Recomanació 2003/361/CE: norma europea que definix els trams micro / xicoteta / mitjana / gran empresa amb la regla de la doble condició.
  • Forma jurídica: marc legal sota el qual es constituïx una empresa. Determina responsabilitat personal dels socis, capital mínim, fiscalitat i capacitat de captar inversió.
  • Autònom (empresari individual): persona física que desenvolupa activitat econòmica per compte propi. Respon amb tot el seu patrimoni personal i tributa per IRPF.
  • Societat Limitada (SL): forma societària amb capital mínim d’1 € des de la Llei 18/2022 (per davall de 3.000 €, amb reserva legal reforçada i responsabilitat solidària dels socis fins a eixa xifra si es liquida), responsabilitat limitada al capital aportat i tributació per Impost de Societats al 25 %.
  • Societat Anònima (SA): forma societària pensada per a grans empreses amb molts socis. Capital mínim 60.000 €. Accions lliurement transmissibles, permet cotitzar en borsa.
  • Cooperativa: societat la propietat i el govern de la qual recauen en els seus socis treballadors o usuaris. Tributació reduïda i repartiment d’excedents segons treball aportat, no segons capital.
  • SLU (Societat Limitada Unipersonal): SL amb un únic soci. Solució habitual per a autònoms que creixen i volen limitar responsabilitat i optimitzar fiscalitat.
  • Societat laboral (SAL/SLL): SA o SL en què la majoria del capital és de socis que hi treballen amb contracte indefinit i cap soci té més d’un terç, amb excepcions (Llei 44/2015). Ha de dotar una reserva especial amb el 10 % del benefici.
  • Comunitat de béns (CB): acord entre dues o més persones per a explotar juntes un bé o un negoci comú. No té personalitat jurídica ni exigix capital mínim; els comuners responen de manera il·limitada i tributen per atribució de rendes en el seu IRPF.
  • RETA: Règim Especial de Treballadors Autònoms de la Seguretat Social. Sistema de cotització al qual s’afilien els autònoms.
  • Tarifa plana: quota reduïda de cotització RETA per a nous autònoms durant els primers 12-24 mesos (80 €/mes en 2025).

Per a aprofundir

Si esta unitat t’ha interessat, ací van algunes lectures, vídeos o recursos per a anar més enllà:

  • Manual pràctic de Societats — Francisco José Alonso Espinosa (2022). Per què encaixa: referència universitària per a entendre les formes jurídiques espanyoles amb detall legal sense perdre’s en argot.
  • Pime i empresa familiar a Espanya — Crespi i Dejuan (2018). Per què encaixa: estudi acadèmic rigorós del teixit empresarial espanyol que explica per què tenim tantes microempreses i quines conseqüències té.
  • DIRCE — Estructura empresarial espanyola 2024 — INE (2024). Per què encaixa: el directori oficial. Accés lliure. Permet quantificar quantes empreses hi ha en cada tram i forma jurídica a la teua província.
  • Manual de l’Emprenedor — Ministeri d’Indústria, Comerç i Turisme (2024). Per què encaixa: guia oficial pas a pas per a constituir cada forma jurídica, amb terminis i costos actualitzats. Accés lliure a paeelectronico.es.
  • D’autònom a SL: quan i per què — canal Declarando (2024). Per què encaixa: vídeo de 15 minuts que sintetitza els criteris de decisió amb casos numèrics semblants al SolvedExercise 2.1.

Preguntes per a reflexionar

Estes preguntes no tenen una resposta única. Servixen per a discutir a classe o per a pensar individualment en tancar la unitat:

  1. Espanya és un país de microempreses (94 % té menys de 10 treballadors). És un tret cultural, fiscal, regulatori o de mercat? Convé canviar-ho o és una fortalesa?
  2. La SL d’1 € introduïda per la Llei Crea i Creix (2022) elimina la barrera dels 3.000 € de capital mínim. Fa quasi obsolet l’autònom? Per què creus que la majoria continuen començant com a autònoms?
  3. Si anares a muntar la teua pròpia empresa hui a la teua ciutat, quins tres factors de localització pesarien més en la teua decisió? I si l’activitat fora 100 % digital?
  4. Mondragón demostra que les cooperatives poden facturar milers de milions i operar globalment. Per què creus que continua sent una forma jurídica minoritària a Espanya?

Bibliografía

  1. Real Decreto Legislativo 1/2010, de 2 de julio, por el que se aprueba el Texto Refundido de la Ley de Sociedades de Capital.
  2. Ley 14/2013, de 27 de septiembre, de apoyo a los emprendedores y su internacionalización (figura del Emprendedor de Responsabilidad Limitada).
  3. Recomanació 2003/361/CE de la Comissió Europea, de 6 de maig de 2003, sobre la definició de microempreses, xicotetes i mitjanes empreses.
  4. Ley 27/1999, de 16 de julio, de Cooperativas.
  5. Ley 5/2017, de Reforma Urgente del Trabajo Autónomo (modificaciones del RETA).
  6. Directori Central d’Empreses (DIRCE), Institut Nacional d’Estadística — dades sobre la composició del teixit empresarial espanyol.
  7. Ministeri d’Hisenda. Règim Econòmic i Fiscal de Canàries i de la Zona Especial Canària. Disponible a hacienda.gob.es.
  8. Ley 44/2015, de 14 de octubre, de Sociedades Laborales y Participadas.
  9. Código Civil, arts. 392 a 406 (de la comunidad de bienes).
  10. Ley 35/2006, de 28 de noviembre, del Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas, art. 8.3 (régimen de atribución de rentas).
Mirar fora · U2
Llibre

Economía: Mentiras y trampas

José Manuel Naredo / J.M. Seco — selecció de capítols sobre formes empresarials

Una mirada crítica a com l'elecció de forma jurídica condiciona qui guanya i qui perd valor en una empresa. Útil per a entendre que les decisions del consell d'administració no són tècniques neutres: tenen conseqüències distributives.

Capítols sobre estructures empresarials

Compte · Podcast · Web

Som Coop

Sèrie documental · À Punt i FEVECTA (apuntmedia.es)

Set capítols sobre díhuit cooperatives de treball valencianes, de la instal·lació fotovoltaica a l'educació; cadascun explica un principi cooperatiu amb empreses reals. Útil per a veure una forma jurídica «en moviment», amb els seus socis, els seus vots i les seues decisions, no com una categoria estàtica.

Activitat · 20-25 min

I si Marina et truca a tu?

Imagina que Marina —la del cas d’obertura— et demana consell. Té 45.000 € de benefici anual, dos fills al seu càrrec, està pensant a contractar un assistent mitja jornada i vol comprar-se un pis amb hipoteca. Li recomanaries continuar com a autònoma o constituir SLU? Argumenta en tres frases amb els criteris de la unitat. No hi ha resposta única — defensa la teua.

Els teus apunts

Notes d'esta unitat

Apunta el que vulgues recordar de «Tipus d'empreses i la seua organització». Es guarda només en este dispositiu.

Guardat

Per a l'aula

Dinàmiques d'aula

Repàs a classe Repassa esta unitat amb Cajút El profe tria EDMN 2BACH · Unitat 2 i l'alumnat respon des del mòbil.